काठमाडौं, ८ चैत । विश्वभरी महामारी कै रुप फैलिरहदा कोरोना भाइरस को एन्टिभाइरस औषधि बारे शनिवार बिहानदेखि नै सामाजिक सञ्जालमा एउटा सूचना भाइरल भएको थियो।
केही अडियो समेत सार्वजनिक भयो। सुचना आज राति ९ शनिवार० कोरोना भाइरसको संक्रमण रोक्न हेलिकप्टरबाट किटनाशक औषधि छर्कने भन्ने थियो। धेरैले सूचनालाई सत्य समेत मान्दै शेयर गरेको पाइयो। तर, नेपाली सेनाले यसबारे कहीँकतै औपचारिक जानकारी दिएको पाइएन। अन्ततः यो सूचना गलत भएको पुष्टि भएको छ। नेपाली सेनाका प्रवक्ता विज्ञानदेव पाण्डेले सूचना गलत भएको जानकारी दिए।
‘यो अफवाह हो। यस्तोको पछाडि नलाग्नुहोला,’ पाण्डेले भने। त्यस्तै, आज मात्र प्रहरीले कोरोनाबारे सामाजिक सञ्जालमा अफवाह फैलाउने एक जना युवकलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ। केन्द्रीय साइबर व्यूरोको टोलीले रामेछाप घर भएका २० वर्षीय विवेक थापालाई नियन्त्रणमा लिएको हो। थापाले सामाजिक सञ्जाल फेसबुकको मेसेन्जरबाट भाइरल भएको उक्त अडियोमा नर्भिक अस्पतालमा ९ जनालाई चेक गर्दा ६ जनालाई कोरोना भाइरस देखिएको उल्लेख छ।
अडियोले जबर्जस्ती नेपालमा कोरोना भाइरस फैलिसकेको भन्दै आतंक सिर्जना खोजेको छ। प्रहरीले विपद्को समयमा गलत सुचना र अफहवा फैलाउने व्यक्तिलाई निगरानी राखेको जानकारी दिएको छ। ‘अफवाह फैलाउने मानिसलाई हामी कानुनको दायरमा ल्याउँछौं। त्यसैले कसैले पनि गलत कुरा नलेख्ने गर्नु होला,’ नेपाल प्रहरीका प्रवक्ता डिआइजी शैलेस थापा क्षेत्रीले भने। मुलुकी अपराध संहिता २०७४ को परिच्छेद(२ ‘सार्वजनिक शान्ति विरुद्धका कसूर’ मा झुट्ठा अफवाह फैलाउन नहुने उल्लेख गरिएको छ। यस्तो गरिएमा एक वर्षसम्म कैद वा दश हजार रुपैयाँसम्म जरिवाना वा दुवै सजाय हुनेछ व्यवस्था छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here